Paktumiroda
A projekt megvalósítása során kialakított stratégia mentén a konzorciumi partnerek bevonásával képzési és foglalkoztatási programokat valósítunk meg. A projekt célja egy olyan működő, megyei szintű foglalkoztatási együttműködés létrehozása, melynek segítségével a munkaerő-piaci igényeket figyelembe véve, Heves megye foglalkoztatási helyzete ténylegesen javulhat. A 2014-2020-as fejlesztéspolitikai időszakban a TOP keretében kialakítandó paktumok, így jelen projekt keretében létrejövő paktum célja elsősorban a Heves megyében meglévő vállalkozói, foglalkoztatói igények, azaz a kereslet kielégítése. A projekt megvalósításával közvetlen célunk mintegy félezer ember képzése és vagy foglalkoztatása, míg hosszú távon célunk a megye munkanélküliségének csökkentése, a lehető legmagasabb foglalkoztatási szint elérése, a valós vállalkozói és foglalkoztatói igények kielégítése révén. A projekt számszerűsíthető eredményeként a megyei paktum keretében a munkaerő-piaci programokban résztvevők száma – Heves megye ITP-jében meghatározott forrásarányos célérték figyelembe vételével- várhatóan eléri az 518 főt.
A megyei paktum projekt megvalósítása során a képzés, szakképzés területén a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával történő közös munkavégzés, probléma-felvetések, kerekasztal-beszélgetések megszervezése kiemelt jelentőségű. (pl. állásbörzék, nyitott műhely programok, a fiatalok pályaválasztásának támogatása, a közös üzemlátogatás (szülők, gyerekek együtt), ún. szakmatúra programok stb.) Fontos a Paktum és a vállalatok közötti együttműködés és kommunikáció élénkítése, ennek keretében a munkáltatók munkaerő-igényének felmérése és mindezek közvetítése a képző intézmények felé.
A paktumiroda közreműködésével a megyei paktum projekt ernyőszervezeti feladatokat lát el, ahol új megoldásokat, működési tapasztalatokat és jó gyakorlatokat mutathatnak az egyes fórumokon résztvevők számára, ezzel is segítve a munkaerő-piac működését. A kommunikációs feladatokhoz kapcsolódva a megyei beszállítói hálózat bővítésével kapcsolatos információk egymás közötti megosztása is segítheti a prioritásban megfogalmazott cél elérését.
A projekt - kommunikációs szempontból is - közvetlen célcsoportját, elsősorban azon munkanélküli személyek alkotják, akik számára a munkaerőpiacon történő elhelyezkedés, vagy visszakerülés hátrányos helyzetükből adódóan az átlagosnál jóval nehezebb és támogatás nélkül nem, vagy csak sokkal nehezebben találnak munkát; másodsorban pedig az a jellemzően nem regisztrált inaktívak, kiknek nincs rendszeres jövedelmet biztosító munkájuk, azonban nem is kerestek, vagy kerestek, de nem tudtak volna munkába állni.
A projekt közvetlen célcsoportja:
- Hátrányos helyzetű álláskeresők, úgymint:
- Alacsony iskolai végzettségű személyek,
- 25 év alatti fiatalok vagy 30 év alatti pályakezdő álláskeresők,
- 50 év felettiek,
- GYED-ről, GYES-ről visszatérők, vagy legalább egy gyermeket egyedül nevelő felnőttek,
- Foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesülők,
- Tartós munkanélküliséggel veszélyeztetettek,
- Megváltozott munkaképességű személyek,
- Roma nemzetiséghez tartozó személyek.
- Inaktívak és közfoglalkoztatottak
A projekt közvetlen célcsoportjai együttesen alkotják a projekt megvalósítása során létrejött eredményeket közvetlenül használók körét.
A projekt közvetett célcsoportja:
- a fentiekben felsorolt, a közvetlen célcsoportba tartozók családtagjai, vagy velük egy háztartásban élők, illetve
- azok vállalkozók, illetve egyéb foglalkoztatók, akik a későbbiekben munkáltatóként alkalmazzák a programban részt vevő hátrányos helyzetű álláskeresőket. Saját igényeiket megfogalmazva a paktum keretében foglalkoztatási bértámogatásban részesülhetnek, biztosítva ezzel saját fejlődésüket.
- a program továbbgyűrűző hatásának eredményeként közvetett célcsoportnak tekinthető Heves megye lakossága.
A foglalkoztatási paktum eredményeként a közvetlen célcsoportokból 518 fő hátrányos helyzetű álláskereső, inaktív személy munkaerő-piaci helyzete javulhat. A projektmegvalósítás végére a programban részt vevők közül várhatóan 321 fő juthat álláshoz. Az esélyegyenlőség, mint horizontális elvárás a paktumban kiemelt jelentőséggel bír, melyet a kommunikációs során is lehetőleg hangsúlyosabban kell megjeleníteni. A projektbe bevont célcsoportokat érintő képzési és foglalkoztatási programok tervezése és megvalósítása esélyegyenlőségi célkitűzések mentén kívánjuk megvalósítani, úgy hogy egyetlen társadalmi csoporttal szemben se hasson kirekesztően és minden egyént azonos módon kezeljünk. Ezen túl a projektben megjelennek olyan célcsoportok, akik munkaerő-piaci szempontból halmozottan kedvezőtlen helyzetben vannak – nők, romák, megváltozott munkaképességűek – ezért foglalkoztatási helyzetük javítása a projekt perspektívájában kiemelt prioritást élveznek.
Heves Megye Foglalkoztatási Paktuma és annak kommunikációja is nyitott rendszerként működik; Együttműködési Megállapodás aláírásával bármely szervezet csatlakozhat, feltéve, aki a projekt célkitűzésekkel egyetért, és annak megvalósításában aktívan részt kíván venni. Heves Megye Foglalkoztatási Paktumához csatlakozni kívánók, ezen szándékukat az Irányító Csoportnál jelenthetik be, amely dönt a Paktumhoz való csatlakozás tárgyában.
A paktum operatív működtetését a Heves Megyei Térségfejlesztési Nonprofit Kft. keretein belül létrehozott megyei paktumiroda látja el, külső szolgáltató révén közbeszerzési lejárást bonyolít le és befektetés ösztönzési tevékenységet végez. Fő feladata, hogy szolgáltatásaival elősegítse a Kormányhivatal által nyújtott szolgáltatások eredményes megvalósítását, valamint felelős a projekt szakmai koordinációjáért és az alábbiakban részletezett szakmai, együttműködési és dokumentációs feladatok ellátásáért.
Szakmai feladatok:
- paktumszervezetbe bevonható szereplők megkeresése
- tagok kiválasztási módszertanának kidolgozása
- paktum alapító együttműködési megállapodás előkészítése, aláíratás megszervezése
- paktum ügyrendjének kidolgozása
- paktum munkatervének kidolgozása
- javaslattétel a paktum működéséhez szükséges reális költségvetésre
- javaslattétel a paktum Irányító Csoport összetételére
- Heves megye korábbi paktumai tapasztalatainak összegyűjtése és megosztása workshopok keretében (2017-ben és 2018-ban 2-2 db workshop szervezése, lebonyolítása)
- „paktum akadémia működtetése”- rendszeresen a negyedik mérföldkőtől kezdődően (7. hónaptól) a megyei, a helyi és az EMJV paktum szervezetének bevonásával (módszertani egyeztetések, működés áttekintése, általános egyeztetések a projektmegvalósítással kapcsolatban stb.)
- minősítés megszerzéséhez szükséges feladatok összegyűjtése, koordinálása a minősítési feltételrendszer megismerését követően, a minősítési dokumentum összeállítása
- igény szerinti személyes konzultáció biztosítása a megyei paktumirodán (havi rendszerességgel koordinációs értekezletek tartása a stratégia alkotást követően) a helyi paktumok részvételével, negyedévente egyszer monitoring látogatás a helyi paktumoknál (fotódokumentáció, jelenléti ív, monitoring látogatási jkv.)
- foglalkoztatási célú kormányzati intézkedések összegyűjtése, a megismerés érdekében workshopok tartása a konzorciumi partnerek és a paktumszervezet tagjainak részvételével, esetleges javaslatok megfogalmazása workshopok keretében, ezek felhasználási lehetőségeinek kidolgozása a programmegvalósítás érdekében
- paktumiroda működtetéséhez kapcsolódó egyéb feladatok ellátása
Együttműködési feladatok:
- ernyőszervezeti feladatok ellátása: tájékoztatók nyújtása, személyes egyeztetések biztosítása a helyi paktumok kialakítása és működése során; azon települések összegyűjtése, ahol helyi paktumok nem jöttek létre, kapcsolatfelvétel a helyi önkormányzattal, a helyi gazdasági, civil élet szereplőivel és azok bevonása a megyei paktumba- folyamatos feladatellátás, a helyi paktumok felállítását követően kéthavonta legalább egyszer szakmai egyeztetések szervezése
- a megyében működő szociális szövetkezetek felkeresése, a paktum nyújtotta lehetőségekről tájékoztatás nyújtása, a szociális szövetkezetekben megtermelt helyi termékek népszerűsítésének megszervezése a megyei portálon igény szerint, helyi termékek esetében termékbemutatóval egybekötött vásár tartásának megszervezése igény szerint
- Heves Megyei Kormányhivatallal történő szoros kapcsolattartás az indikátorok teljesítése érekében (legalább havi szintű jelentés készítése az indikátorok teljesítéséről a projekt előkészítést követően)
- területfejlesztési és gazdaságfejlesztési háttérszervezetek és az egyes konzorciumi partnerek közötti együttműködési megállapodások előkészítése, melyben foglaltak alapján az egyes szervezetek segítik a projekt megvalósulását (pl. célcsoport toborzása, a projekt népszerűsítése)
Dokumentációs feladatok:
- paktum működésének dokumentálása az eljárásrendben meghatározott dokumentum mátrix alapján
- paktumiroda feladatainak dokumentálása eljárásrend szerint
- minden egyeztetéshez, workshophoz kapcsolódóan teljes körű dokumentálás (meghívó kiküldése, jelenléti ívek, fotódokumentáció, emlékeztetők, jegyzőkönyvek készítése stb. eljárásrend szerint)
A TOP keretében megvalósuló, a vállalkozói, foglalkoztatói igényekből kiinduló, kereslet-orientált paktumok a foglalkoztatás-fejlesztés mellett a gazdaság fejlesztésének is biztosítékai.
A konkrét munkalehetőségekre építő és erre rendelkezésre álló eszköztárat felvonultató paktum projektek, valamint ezek keretein belül funkcionáló menedzsment és partnerség folyamatos működtetése, fejlesztése hosszú távon alapozza meg a sikeres együttműködéseket, a helyi gazdaság- és foglalkoztatás-fejlesztés új mechanizmusának kialakítását. Ennek szervezeti kereteit és szakmai hátterét a paktumszervezet fenntartási időszakban való rendelkezésre állása is biztosítja. A projekt sikeres lezárást követően a paktumiroda, illetve annak paktum koordinációs, illetve gazdaság- és befektetés-ösztönzési szerepköre továbbra is fennmarad.